Udostępnij na:
Facebook
Twitter
Google+

Max Fricke nie obronił tytułu Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów z 2016 roku. W ostatnim turnieju tegorocznego cyklu, który odbył się w Pardubicach, Australijczyk zdobył 13 punktów i w klasyfikacji generalnej Eko-Dir FIM Speedway U21 World Championship zajął trzecie miejsce, tracąc do drugiego Bartosza Smektały jeden punkt.

Przed finałową rundą zmagań najlepszych juniorów na świecie, Fricke tracił do prowadzącego w klasyfikacji przejściowej cyklu Maksyma Drabika trzy punkty. W Pardubicach, zarówno Australijczyk jak i Polak, wygrali swoje pierwsze wyścigi, a „drabinka” ułożyła się w taki sposób, że obaj spotkali się już w drugiej serii startów. W wyścigu ósmym, obok Fricke’a i Drabika ustawili się Kacper Woryna oraz Dominik Kubera. Niespodziewanie, wyścig wygrał zawodnik z Rybnika, a najciekawsza walka toczyła się o dwa „oczka”. „Torres” pokonał broniącego tytułu Australijczyka i powiększył swoją przewagę do czterech punktów.

Po czterech seriach startów przewaga Drabika nad Fricke’m znowu wynosiła trzy „oczka” i wydawało się, że kończący wiek juniora zawodnik, znowu może włączyć się do walki o złoty medal. W piątej serii startów, Drabik zdobył dwa punkty, a Max Fricke mógł zmniejszyć swoją stratę do dwóch punktów. Sytuacja potoczyła się w zgoła odmienny sposób. W wyścigu nr 20, Australijczyk zanotował defekt i przed biegami półfinałowymi jego starta do Drabika wzrosła do pięciu „oczek”. To z kolei oznaczało, że już półfinale, Polak może zostać Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów. Tak też się stało. Fricke, w wyścigu nr 21 zajął drugie miejsce, a „Torres” pewnie wygrał drugi z wyścigów dających awans do finału i mógł się cieszyć ze zwycięstwa w cyklu Eko-Dir FIM Speedway U21 World Championship.

- W kończącym się sezonie miałem wiele wzlotów i upadków, jednak kończę tegoroczne zmagania na podium, z czego jestem bardzo zadowolony. Kontuzja kręgów szyjnych zdecydowanie utrudniła mi rywalizację, ale mimo wszystko to był udany rok – powiedział Max Fricke.

Pomimo utraty tytułu mistrza świata przed biegiem finałowym, na Australijczyka wciąż czekała walka o srebrny medal z Bartoszem Smektałą. Górą okazał się Polak, który pokonał Australijczyka jednym punktem.

- Defekt kosztował mnie srebrny medal, jednak to nie miał już tak wielkiego znaczenia. Walczyłem o tytuł, ale Polacy byli nie do złapania – dodał ustępujący Indywidualny Mistrz Świata Juniorów.

Max Fricke nie powtórzy wyczynu Emila Sajfutdinowa oraz Darcy’ego Warda, którzy dwukrotnie zdobywali tytuł, Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. Dla Australijczyka, obecny rok był ostatnim, w którym startował jako zawodnik do lat 21.

Do zakończenia sezonu pozostało już niewiele wyścigów, jednak na Australijczyka wciąż czekają zmagania w cyklu Grand Prix oraz kilka pojedynczych turniejów.

- Mam przed sobą jeszcze kilka turniejów. Po sezonie wracam do domu, odpocznę wraz ze swoją rodziną. Po wszystkim wrócę do treningów, by być odpowiednio przygotowanym do kolejnego sezonu – zakończył Max Fricke.

U21 News
17.10.18
Kubera: To był udany sezon

Za Dominikiem Kuberą wyczerpujący sezon 2018. Wychowanek Unii Leszno starał się wywalczyć medal mistrzostw świata juniorów. Cały sezon jeździł bardzo równo, ale do podium nieco zabrakło. Czas na podsumowanie tego okresu.

09.10.18
Smektała: Wiedziałem, po co tu przyjeżdżam

Bartosz Smektała został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów 2018. Polak w fantastycznym stylu wygrał finałową rundę zmagań w Pardubicach i zgarnął tytuł najlepszego młodzieżowca na świecie.

08.10.18
Drabik: Każdy medal cieszy

Maksym Drabik został srebrnym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów 2018. Podczas finałowej rundy zmagań, która odbyła się w Pardubicach reprezentant Polski zdobył 13 punktów i zajął czwarte miejsce.

05.10.18
Zagubiony silnik Lamberta

Robert Lambert zajął trzecie miejsce w cyklu FIM Speedway U21 World Championship. Podczas ostatniej rundy zmagań w Pardubicach, „Ruthless” zdobył 18 punktów i zajął drugie miejsce w zawodach. Co ciekawe, Brytyjczyk startował na zupełnie innym silnik niż zakładał.

28.09.18
Smektała Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów

Niesamowita finałowa runda w Pardubicach. Bartosz Smektała odrobił sześć punktów starty do Maksyma Drabika i został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów.

28.09.18
Ostatnie rozdanie

Już dziś w Pardubicach odbędzie się trzecia runda FIM Speedway U21 World Championship. Na starcie zawodów stanie piętnastu najlepszych młodzieżowców na świecie. Po dwóch rundach prowadzi Maksym Drabik, który już dziś może zapisać się na kartach żużlowej historii.